سایت جامع علوم رادیولوژی ایرانتشخیص سریع گرفتگی رگهای قلب امکانپذیر شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

prin.ir

یک نوع جدید اسکن می‌تواند گرفتگی سرخرگها را سریعتر و آسانتر از آزمایشهای موجود کنونی تشخیص دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، پژوهشگران در اجلاس انجمن قلب آمریکا در شیکاگو اعلام کردند آزمایشهای انجام شده روی سگها نشان داد سی‌تی اسکن می‌تواند کند شدن جریان خون در اثر تنگی سرخرگها را ردیابی کند.

این شیوه آزمایشی غیرتهاجمی در مقایسه با آزمایش ورزش و
اکوکاردیوگرام که درحال حاضر برای تشخیص علایم اولیه گرفتگی رگهای قلب انجام می‌شود، وقت کمتری می‌گیرد.

دکتر "آلبرت لاردو" و همکارانش در دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور درحال حاضر این شیوه را بر روی داوطلبان انسانی آزمایش می‌کنند.

انجام این آزمایش کمتر از ‪ ۱۵‬دقیقه به طول می‌انجامد و نیازی به تثبیت وضع بیمار قبل از اسکن نیست. این شیوه می‌تواند جایگزین سایر روشهای وقت‌گیرتر مانند اکوکاردیوگرام و تست ورزش و حتی تصویربرداری "پی ای تی" (‪ (PET‬یا "ام‌آرآی" شود.

آزمایشهای کنونی فقط گرفتگی‌های شدید سرخرگها را نشان می‌دهند.

گاهی نتیجه تست ورزش بیمار طبیعی است درحالی که مراحل اولیه تصلب شرایین که رگها شروع به انسداد، تنگی و سخت شدن می‌کنند وجود دارد.

شیوه جدید می‌تواند بیماران را از انجام بسیاری از شیوه‌های تهاجمی و غیرضروری سونداژ قلبی بی‌نیاز کند. این شیوه می‌تواند به یک تست عملی برای بررسی تاثیر دارو، عمل جراحی بای پس یا استنت سرخرگها در بهبود جریان خون تبدیل شود.

سالانه بیش از یک میلیون آمریکایی تحت سونداژ قلبی قرار می‌گیرند.

این شیوه ‪ ۴۵‬دقیقه به طول می‌انجامد و ساعتها طول می‌کشد تا بیمار بهبود یابد. عفونت، حمله قلبی و سکته از عوارض جانبی این شیوه است.

ایرنا

افزودن دیدگاه


کد امنیتی
تصویر جدید